Hotel Nyborg Strand er kendt som et af landets mest populære konferencehoteller. Allerede inden man når hotellet, har man svaret på, hvordan det hænger sammen. For ikke mange hoteller i landet kan prale af en så storslået beliggenhed, lige ud til Storebælt og med den imponerende bro som et fantastisk blikfang.
Hotellet blev grundlagt i 1899 og er i de mellemliggende 114 år udvidet adskillige gange. Det seneste skud på stammen finder man umiddelbart i forlængelse af hovedbygningen, Buen 2, en værelsesfløj med 75 velindrettede enkeltværelser
En imponerende bygning i fire etager, der som navnet antyder, står som en bue ud fra hovedbygningen. Buen 1 i tre etager, blev opført i 2002 og har hidtil stået for sig selv i hotellets park. Byggeriet af Buen 2 har koblet Buen 1 sammen med hovedbygningen, og det samlede resultat er blevet et særpræget byggeri i et samlet hotelkompleks, der i forvejen bærer præg af byggeri fra forskellige tidsperioder.
Efter en indbudt licitation fik virksomheden Hans Jørgensen & Søn A/S byggeriet i hovedentreprise. Friis & Moltke A/S har været arkitekt på projektet mens Rambøll Danmark A/S har været rådgivende ingeniør. Første spadestik blev foretaget i maj 2012 og præcis et år senere kunne det færdige byggeri overdrages til bygherren.
- Det har været et spændende byggeri at arbejde med, på grund af bygningens form, fordi vi med millimeters nøjagtighed har skullet indarbejde den mellem to eksisterende bygninger, fortæller projektleder Martin Behrens, Hans Jørgensen & Søn A/S.
- Men i det store og hele er det gået som planlagt. Ikke mindst takket være en utroligt godt samarbejde alle involverede håndværkere imellem.
En særlig udfordring fik man som følge af den hårde vinter med rigelige mængder af både sne og kulde.
Hotel Nyborg Strand er en af de store arbejdspladser i Nyborg, og Hans Jørgensen & Søn A/S har valgt at lægge vægt på at gøre brug af flere lokale underentreprenører med kendskab til Hotel Nyborg Strand. Resultatet er blevet et elegant og harmonisk byggeri, hvor der er blevet kælet for detaljerne.
Der er taget afsæt i naturen, i både materialevalg og farvevalg. Odensevirksomheden S. Guldfeldt Nielsen A/S har leveret og monteret beklædning til lofter og indvendige vægge, Loftet i gangarealet falder særligt i øjnene. Det er udformet som akustikribber i massivtræ, specialfremstillet til at følge gangarealets buede form og leveret af Barsmark A/S
Til trapperum har Barsmark A/S leveret glatte, ubrændbare egetræspaneler, både til vægge og lofter, inklusive monteringssystemet Capax.
Samme type ubrændbare egetræspaneler ses i lysninger ved dørene til værelserne, for selvfølgelig har sikkerhed været vægtet meget højt i hele projekteringen af byggeriet.
Barsmark A/S har bidraget til projektering, blandt andet i form af udformning af væg- og loftspanelerne, samt med placering af armaturer og røgalarmer i loftet i gangarealet.
Således er også de fuldglasvægge, Deko FG/Fire, der blandt andet ses ved bygningens to konferencerum, brandsikre. De er leveret af virksomheden Deko Loft + Væg P/S.
De enkelte værelser er indrettet med inventar fra virksomheden Scan-Line Interiør A/S Design Solutions fra Ringkøbing. En virksomhed som i mange år har samarbejdet tæt med både Hotel Nyborg Strand og arkitekten, Friis & Moltke A/S. Man har valgt fire farver til interiør, således at værelserne fremstår forskellige på grund af farver, til trods for at det er samme møbler i hvert rum.
Der er lagt vægt på enkelhed og alligevel rummelighed, således at værelserne har det inventar, de skal have, seng, hvilestol og skriveplads, dog uden at virke hverken overfyldte eller upersonlige.
I stueetagen er vægge og lofter hvidmalede, mens der på de øvrige etager er valgt grå nuancer. Det er med afsæt i det forskellige lysindfald, der er på de forskellige etager.
Scan-Line Interiør A/S Design Solutions har desuden indrettet de to konferencerum. Her er farvevalget inspireret af himlen, blåt, og naturen, grønt.
Med Buen 2 har Hotel Nyborg Strand fået et velindrettet og harmonisk byggeri, der både supplerer hotellets tilbud til sine gæster og samtidig smukt falder ind i det samlede helhedsindtryk af det populære konferencehotel.
Byggeplads.dk er et førende specialmagasin inden for byggeri, arkitektur og indretning med en enestående præsentation af byggerier i Danmark. Læs mere …
Byggeplads.dk er et stærkt on-line medie med mange år på markedet med formidling af nyheder inden for
bygge- og arkitekturbranchen.
Interesserer du dig for indretning? Så besøg Office+Design
Er du helt rundt på gulvet? Så besøg Magasinet Gulv